Jaká byla nejvyšší výhra v Chcete být milionářem? Přečtěte si o výhrách v ČR i v zahraničí a detaily o šťastných výhercích. Vše přehledně v tomto článku.
Zatímco loterie typu Sportky anebo Eurojackpotu jsou založené na štěstí, jiné formy soutěžení dávají více prostoru lidským vědomostem a pohotovosti.
Populární soutěž Chcete být milionářem?, která svého času běžela v televizi, a jejím nejznámějším moderátorem byl Vladimír Čech, byla jedním z příkladů tohoto typu soutěží.
Každý, kdo pořad aspoň jednou viděl, si nejspíš bude pamatovat, že soutěžící mohli získat až 10 milionů korun.
Napřed se však museli propracovat přes 15 záludných otázek, přičemž k dispozici měli tři nápovědy – 50 na 50, radu publika anebo přítele na telefonu.
Během postupu žebříčkem otázek měl soutěžící k dispozici záchytné body.
Jakmile dosáhl na určitou hranici, například záchytný bod 10 tisíc korun, už nemohl ze soutěže odejít s prázdnou, i kdyby některou otázku zodpověděl špatně.
Navzdory všem typům pomoci a nápověd nejvyšší výhra v české verzi pořadu Chcete být milionářem? nikdy nepadla, a jen pár šťastlivců se 10 milionům zvládlo přiblížit.
Nejvyšší výhra v Chcete být milionářem? v ČR
Nejvyšší výhra 2,5 milionu korun (Česko)
Na rekordní částku 2,5 milionu korun v červenci roku 2002 dosáhl Zdeněk Jánský z Chomutova.
Poslední otázka, kterou zvládl zodpovědět, se ho ptala, jaké je hlavní město Gabonu (odpověď zní Libreville).
Jánský si vedl dobře nejenom v zeměpise, ale i v dalších oblastech. Cizí mu nebyl ani dějepis, literatura, medicína či sport.
Nohy mu podrazila až předposlední otázka za 5 milionů korun:
„Který časový údaj se vyskytuje v textu standardní verze písně The Theatre od skupiny Pet Shop Boys?“
Jánský využil nápovědu přítele na telefonu, ale jeho kamarád správnou odpověď neznal.
Poté Jánský vyzkoušel nápovědu 50 na 50, avšak ani po zmizení dvou možných odpovědí ze čtyř si nebyl jistý, a tak soutěž raději ukončil.
Ukázalo se, že udělal správně, protože když po skončení oficiálního soutěžení tipoval odpověď nanečisto, netrefil se.
Kdyby tak zariskoval, přišel by o peníze a skončil by na záchytném bodu 320 tisíc korun.
Výhra 2,5 milionu korun podruhé
Stejně jako Zdeněk Jánský, i druhý nejlepší soutěžící v pořadu Chcete být milionářem? dosáhl na částku 2,5 milionu korun.
Byl jím v roce 2003 Pavel Judas z Hrušovan u Brna na jižní Moravě, který si vedl dobře v otázkách z nejrůznějších oborů.
Znal slovenštinu, přísloví a vyznal se i ve znělkách televize Nova. Stejně jako u Jánského, i Judas měl poslední otázku ze zeměpisu.
Konkrétně měl zodpovědět, na kterém ostrově leží hlavní město Havaje Honolulu. Judas správně odpověděl, že na Oahu, a získal díky tomu třetí nejvyšší možnou výhru v tomto pořadu.
Následující otázka z kultury, konkrétně z oblasti filmu, mu ale tolik nesedla.
Otázka zněla:
„Plakát, kterého filmu byl v roce 1997 při aukci vydražen za 453 tisíc dolarů?“
Judas nevěděl a tak soutěžení ukončil. Znovu platí, že opatrnost se vyplatila, protože když si nanečisto tipnul odpověď Frankenstein, ukázalo se, že správná odpověď je film Mumie.
Po výhře dal Pavel Judas vědět, jak s částkou naložil. Původně plánoval cestovat kolem světa, ale nakonec změnil názor.
Místo toho společně s rodinou část peněz investoval a také si pořídili dům se zahradou.
Své původní plány nicméně Judas zcela nevzdal a do budoucna plánoval za zbytek peněz přece jen trochu cestovat.
Výhra 1,25 milionu korun vícekrát
Na rozdíl od částky 2,5 milionu korun, na kterou za dobu vysílání soutěže v ČR dosáhli jen dva lidé, poloviční částku 1,25 milionu korun zvládlo získat více soutěžících, konkrétně deset.
Mezi nimi bylo osm mužů a dvě ženy.
Zatímco v rámci České republiky se žádnému ze soutěžících nepovedlo získat nejvyšší možnou výhru, v zahraničí si vedli lépe.
Nejvyšší výhra v Chcete být milionářem? v zahraničí
Chcete být milionářem? byl populární pořad nejenom v ČR, ale ve více zemích světa. Mohli se ho například zúčastnit soutěžící oboje ze Spojených států amerických i Velké Británie.
A v obou případech získali nejvyšší výhry, o nichž se českým soutěžícím mohlo jen zdát.
Nejvyšší výhra 1 milion dolarů (USA)
Ačkoliv na tuto částku dosáhlo více lidí, jedním z nejpozoruhodnějších výkonů zůstává účast amerického finančníka Johna Carpentera.
Carpenter zvládl bez problémů zodpovědět 14 otázek, aniž by k tomu potřeboval jedinou nápovědu.
Když se dostal k finální otázce: „Který z amerických prezidentů se objevil v televizní sérii Laugh-In?“, Carpenter zavolal svému tátovi jako příteli na telefonu.
Záhy se však ukázalo, že poradit nepotřebuje, nýbrž se chce pochlubit, že vyhraje jeden milion dolarů!
To se také stalo, po ukončení hovoru Carpenter otázku bez zaváhání zodpověděl (správná odpověď byla Richard Nixon) a vyhrál tak nejvyšší možnou částku v pořadu.
Že to bylo napínavé a také trochu legrační se můžete podívat v tomto videu.
Druhým výhercem, který získal stejnou částku, byl o rok později než Carpenter, konkrétně v roce 2000, Dan Blonsky.
Vítězství mu přinesla otázka z astronomie: „Země je přibližně kolik mil od Slunce?“, na kterou Blonsky správně odpověděl, že vzdálenost mezi Zemí a Sluncem je 93 milionů mil.
Ve stejném roce jako Blonsky nejvyšší výhru získal i Joe Trela, Bob House, Kim Hunt a David Goodman, ale i v následujících letech se tentýž výkon povedlo zopakovat dalším lidem.
Stejně jako v ČR, i v této verzi soutěže to byli v naprosté většině případů muži. Jedinou ženou, která získala 1 milion dolarů, byla v roce 2003 Nancy Christyová.
Nevyšší výhra 2,180 milionu dolarů
Ačkoliv většina diváků si bude pamatovat jednotnou podobu pořadu Chcete být milionářem?, oboje v ČR i v zahraničí soutěž postupně procházela změnami.
Některé z nich se ustálily, jiné vydržely relativně krátce. Jedna taková změna přinesla soutěžícímu Kevinu Olmsteadovi výhru 2,180 milionu dolarů.
Stalo se tak v dubnu 2001 a bylo to možné díky tomu, že tehdy jackpot v pořadu rostl o 10 tisíc dolarů v každé nové epizodě.
Nejvyšší výhra 1 milion liber (Británie)
V britské verzi soutěže byla nejvyšší možná výhra jeden milion liber (což je v přepočtu na české koruny více než jeden milion dolarů, ale méně než 2,180 milionu dolarů, jen pro představu).
Na tuto částku se zvládlo vyšplhat celkem pět soutěžících.
První z nich byla zahradnice Judith Keppelová, která milion vyhrála v roce 2000 a získala hned dva rekordy.
Stala se prvním člověkem, který získal milion v britské verzi soutěže a také jedinou ženou, jíž se to povedlo.
Zajímavostí je, že Judith Keppelová je příbuzná Camilly Parker-Bowlesové, manželky prince Charlese – a její poslední otázka za milion liber byla shodou okolností o britské královské rodině!
Stejného úspěchu jako Judith Keppelová v následujících letech dosáhli čtyři muži.
V roce 2001 to byl bývalý učitel fyziky David Edwards a bankéř Robert Brydges.
V roce 2004 milion vyhrál Pat Gibson, kterému jako jedinému zbývaly ještě dvě nevyužité nápovědy v okamžiku, kdy se k finální otázce propracoval.
A posledním rekordmanem se v roce 2006 stal Ingram Wilcox.
Převažující procento soutěžících se nicméně navzdory názvu soutěže milionáři nestalo, bez ohledu na to, v které zemi anebo jazykové mutaci pořadu soutěžili!
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
👉 300 Kč zdarma na online stírací losy
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
👉 Bonus zdarma 300 Kč + 3000 Kč na online loterii a losy Maxa (Korunka)
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
👉 Bonus zdarma 500 Kč až 50000 Kč na sportovní sázky nebo online casino + volná zatočení na výherních automatech
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.